UFC Prague on ESPN+3 Staff Predictions

On our staffs picks for UFC Prague, we have a special guest Drew who serves our country as a active member of the army who is stationed in Okinawa, Japan. Thank you so much for your service!

Magomed Ankalaev vs Klidson Abreu in the light heavyweight divison:

David’s Pick: Klidson Abreu in his UFC Debut wins by Submission in round 1.

Jon’s Pick: Magomed Ankalaev

Max’s Pick: Magomed Ankalaev

Army Drew: Magomed Ankalaev

John Dodson vs Peter Yan in the bantamweight divison:

David’s Pick: Peter Yan on a 3 fight win streak, continues to win, this time by unanimous decision.

Jon’s Pick: John Dodson

Max’s Pick: John Dodson

Army Drew: Peter Yan

Liz Carmouche vs Lucie Pudilova in the women’s flyweight divison:

David’s Pick: Liz Carmouche one of the UFC female pioneers wins by unanimous decision.

Jon’s Pick: Liz Carmouche

Max’s Pick: Liz Carmouche

Army Drew: Liz Carmouche

Gian Villante vs Michal Oleksiejczuk in the light heavyweight divison:

David’s Pick: Michal Oleksiejczuk wins by 1st Round TKO.

Jon’s Pick: Gian Villante

Max’s Pick: Michal Oleksiejczuk

Army Drew: Michal Oleksiejczuk

Co Main Event Stefan Struve vs Marcos Rogerio De Lima in the heavyweight division:

David’s Pick: Stefan Struve bounces back from his 3 fight losing streak to win by 2nd Round KO.

Jon’s Pick: Marcos Rogerio De Lima

Max’s Pick: Marcos Rogerio De Lima

Army Drew: Stefan Struve

Main Event Jan Blachowicz vs Thiago Santos in the light heavyweight divison:

David’s Pick: Thiago Santos continues his rise to a light heavyweight championship match as he wins by 1st Round TKO.

Jon’s Pick: Thiago Santos

Max’s Pick: Thiago Santos

Army Drew: Thiago Santos


Share on Social:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Find It Here

Podcast

Follow US

HIGHLIGHTS

BKFC Tampa Weigh In Results

Bare Knuckle Fighting Championship, ‘The World’s Fastest Growing Sport’ makes their triumphant return to Tampa, FL for their fourth event with BKFC Fight Night Tampa

Continue Reading